Telefony i internet

Telefonia komórkowa

W Azerbejdżanie działają trzej operatorzy sieci komórkowych: Azercell, Bakcell, Nar. Numer i karta prepaid w Azercell nosi nazwę Sim Sim, w Bakcell – Cin Kart, w Nar – Narsim. Cena pakietu startowego zaczyna się od 5 AZN.

Azercell ma w swojej ofercie pakiet Guest pack, przeznaczony dla turystów odwiedzających Azerbejdżan. W cenie 17 AZN otrzymujemy 20 minut rozmów międzynarodowych i 10 GB Internetu. Połączenia wewnątrz Azerbejdżanu w tym pakiecie kosztują 0,05 AZN za 1 minutę.   

https://www.azercell.com/en/personal/support/roaming/what-are-the-advantages-of-azercell-guest-pack.html

Podobnie jak w Polsce kupowany numer telefonu podlega obowiązkowej rejestracji. Obcokrajowcy nie mający stałego zameldowania w Azerbejdżanie mogą kupić numer telefonu, którego ważność wynosi 1 miesiąc. Koszt połączenia telefonicznego, czy wysłania wiadomości tekstowej z numeru azerbejdżańskiego do Polski, jest wyraźnie niższy niż z numeru polskiego w roamingu.

Internet

Mobilny internet oferują wszystkie operujące w Azerbejdżanie sieci telefonii komórkowej. Wszystkie droższe hotele posiadają WiFi, coraz częściej WiFi instalują też tańsze hotele. Najwięcej restauracji czy kawiarni z WiFi znajduje się w Baku. Również w Baku jest najwięcej stref bezpłatnego WiFi:

https://www.wifimap.io/17-azerbaijan

https://www.wiman.me/azerbaijan

Zanikają kafejki internetowe, które w Azerbejdżanie z reguły noszą nazwę Internet Klub. Zachowały się one jeszcze gdzieniegdzie przede wszystkim na prowincji. Prędkość internetu w Baku i w większych miastach jest na ogół przyzwoita, natomiast w małych miejscowościach na prowincji prędkość jest często wyraźnie mniejsza i czasem trzeba odczekać sporo czasu, aż otworzy się strona.