Pieniądze

Azerbejdżańska waluta nazywa się manat – oznaczenie AZN, 1 manat = 100 qəpik. W obiegu znajdują się banknoty o nominałach 1, 5, 10, 20, 50, 100, 200 AZN: https://www.cbar.az/moneymarks/banknotes/index?category=1. Monety posiadają nominały 1, 3, 5, 10, 20, 50 qəpik: https://www.cbar.az/moneymarks/coins?category=1.

Aktualne kursy walut Narodowego Banku Azerbejdżanu (Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankı – dosłownie Centralny Bank Republiki Azerbejdżanu) są podawane na stronie: https://www.cbar.az/.

Najbardziej popularną walutą jest amerykański dolar. Kursy kupna i sprzedaży dolara w punktach wymiany walut z reguły różnią się niedużo, w przypadku Euro ta różnica jest często bardziej znacząca. W Baku dolary są często przyjmowane w hotelach, restauracjach, sklepach z wyrobami rzemiosła artystycznego, akceptują je na ogół taksówkarze. Na prowincji dolary głównie przyjmowane są w droższych hotelach, w niektórych restauracjach, dość często przez taksówkarzy. W punktach wymiany walut na prowincji oprócz dolarów wymieniane są przede wszystkim Euro i rosyjski rubel, ale ich kurs jest z reguły niższy niż w Baku. W strefach przygranicznych można również wymienić (lub kupić) gruzińskie lari, irańskie riale, tureckie liry – poza strefami przygranicznymi najłatwiej można sprzedać/kupić te waluty w Baku. Inne waluty można wymienić przede wszystkim w Baku, ale często po dość zaniżonym kursie.

W ciągu ostatnich lat na prowincję wkroczyły bankomaty. Praktycznie w każdym administracyjnym centrum rayonu znajduje się przynajmniej jeden bankomat, są jednak znikome szanse znaleźć bankomat w małych miejscowościach czy wioskach – zwłaszcza w górach. Kartą można płacić przede wszystkim w Baku – są to m.in. centra handlowe, większość hoteli, droższe restauracje, supermarkety, większość sklepów, stacje benzynowe. Na prowincji kartą można płacić przede wszystkim na stacjach benzynowych, w centrach handlowych, w większych supermarketach, w droższych hotelach. Wybierając się na kilka dni na prowincję, zawsze warto mieć ze sobą zapas gotówki. Jeśli chcemy uzyskać zniżkę np. w sklepach z wyrobami rzemiosła artystycznego czy w wielu hotelach zdecydowanie większe szanse na to mamy płacąc gotówką.