Dojazd

Samolot

W Azerbejdżanie jest obecnie 7 lotnisk międzynarodowych: Baku, Gəncə, Lənkəran, Qəbələ, Zaqatala, Füzuli, Naxçıvan. Zdecydowanie najwięcej lotów międzynarodowych przyjmuje lotnisko w Baku. Jest ono nowoczesne i posiada bardzo oryginalny design.

http://www.airport.az/

W maju 2022 r. Polskie Linie Lotnicze LOT zainaugurowały bezpośrednie połączenie z Warszawy do Baku. Jest to pierwsze regularne połączenie pomiędzy obydwiema stolicami.

https://www.lot.com/

Wśród lotów niebezpośrednich jednym z najtańszych wariantów przelotu jest lot Wizz Air Budapeszt – Baku. Jeśli kupować bilet z Polski, z przesiadką w Budapeszcie, niedogodnością jest długi czas czekania w Budapeszcie.

https://wizzair.com

Inną linią oferująca tańsze połączenia jest Air Baltic, wykonująca loty Ryga – Baku. Należy jednak zaznaczyć, iż były lata przerwy, gdy te linie nie wykonywały lotów na tej trasie.

https://www.airbaltic.com

W 2017 r. pojawiły się nowe azerbejdżańskie linie Buta Airways, reklamowane jako tanie linie. Początkowo ceny biletów były atrakcyjne, jak będzie dalej czas pokaże. Najbliżej Polski są loty z Kijowa.

https://www.butaairways.az/en/

Najwięcej lotów z/do Baku wykonuje narodowy przewoźnik azerbejdżański AZAL. Lata on m.in. do Pragi, Berlina, Londynu, Mediolanu, Paryża, Stambułu.

https://www.azal.az/en/

Oprócz azerbejdżańskich linii AZAL najwięcej lotów do Baku wykonują linie tureckie Turkish Airlines. Linie te wykonują również loty do azerbejdżańskich miast Gəncə i Naxçıvan.

https://www.turkishairlines.com

Liniami z których często korzystają zachodni turyści są Lufthansa i Austrian Airlines wykonujące loty do Baku. Dużo połączeń lotniczych jest z krajów WPN, przede wszystkim z Rosji. Oprócz Baku loty do/z Rosji są wykonywane również z takich azerbejdżańskich miast jak Gəncə, Lənkəran, Qəbələ, Naxçıvan.

Pociąg

W 2017 r. zakończono budowę nowej linii kolejowej Kars – Tbilisi – Baku. To bardzo duże przedsięwzięcie. Dzięki wybudowaniu zupełnie nowego odcinka kolei z Karsu we wschodniej Turcji do Achalkalaki (Achałkałaki) w płd.-zach. Gruzji, połączono sieci kolejowe Turcji, Gruzji i Azerbejdżanu. Od 2017 r. po tej trasie zaczęły kursować pociągi towarowe. Trasa ta ma wielkie znaczenie dla wymiany towarowej między krajami Europy, Kaukazu, Środkowej Azji i Dalekiego Wschodu. Czas przewozu tą trasą towarów z Chin do krajów wynosi około 2 tygodni – dla porównania drogą morską trwa on od 45 do 60 dni. Jest to również alternatywa dla kolei transsyberyjskiej, choć to rzecz jasna wzbudza niechęć władz rosyjskich.

Do Tbilisi i Baku będą kursować pociągi ze Stambułu i Ankary. Natomiast dzięki temu, iż Turcy wybudowali tunel Marmaray pod Bosforem do tych miast będą również kursować pociągi Europy. Prawie równocześnie z budową nowej linii rozpoczęto remont dworca kolejowego w Baku, który oddano do użytku na początku 2017 r.

Do 2017 r. najbardziej popularnym wśród turystów połączeniem kolejowym był pociąg Tbilisi – Baku.
Strona gruzińskich kolei: http://www.railway.ge/en/

W czasach sowieckich najważniejszą linią kolejową była linia biegnąca z Baku przez Derbent, Machaczkałę i północny Kaukaz do Moskwy, która łączyła się z siecią kolejową ZSRR. Z Baku kursują pociągi do Rosji i Ukrainy.

Linią kolejową z miasta Tebriz w pn-zach Iranie można dojechać pociągiem do azerbejdżańskiej eksklawy Naxçıvan. Z Baku biegnie linia kolejowa na południe kraju do pogranicznego z Iranem miasta Astara.

Autobus

Praktycznie wszystkie autobusy kursujące na liniach międzynarodowych kończą swoją trasę w Baku, na bakińskim międzynarodowym dworcu autobusowym (Bakı Beynəlxalq Avtovağzalı). To największy dworzec autobusowy w krajach WPN. W posiadającym 4 kondygnacje terminalu dworcowym znajdują się m.in. hotel, centrum handlowe, bank, centrum medyczne, poczta. Nieopodal dworca znajduje się stacja metra Avtovağzal.

Strona bakińskiego międzynarodowego dworca autobusowego (Bakı Beynəlxalq Avtovağzalı):
https://avtovagzal.az/en/

Autobusy kursujące do Rosji jeżdżą przede wszystkim do miast na północnym Kaukazie i w południowej Rosji, m.in. Machaczkała, Stawropol, Krasnodar. Wobec ogromnych przestrzeni Rosji na dalekich trasach zdecydowana większość ludzi wybiera samolot.

Autobusy z Turcji jeżdżą przez Gruzję. Z Stambułu autobusy wyjeżdżają głównie z rejonu Aksaray. Czas przejazdu Stambuł – Baku około 48 godzin. Kursują autobusy zachodnie, głównie Mercedesy. Tureckie autobusy kursują również azerbejdżańskiej eksklawy Naxçıvan.

Autobusy irańskie jeżdżą z Teheranu i Tebrizu. Autobusy z Teheranu wyjeżdżają z Azadi Meydan – terminalu północnego. Generalnie są one czyste, ale bardziej przestarzałe i mniej komfortowe od tureckich. Czas przejazdu Teheran – Baku około 24 godzin, Tebriz – Baku około 20 godzin.

Z Gruzji autobusy jeżdżą z Tbilisi, skąd odjeżdżają z dworca autobusowego Lilo Bazar. Autobusy do Baku jeżdżą również z Marneuli i Bolnisi, które są największymi skupiskami żyjących w Gruzji etnicznych Azerbejdżan.

Statek

W 2014 r. zamknięto port morski w Baku, który przeniesiono do miejscowości Ələt leżącej ok. 70 km na południe od Baku. Wszystkie statki kursujące dawniej do Baku zawijają obecnie do terminalu w Ələt. Aktualnie z Ələt kursują dwa promy do Turkmenbaszy (Türkmenbaşy, dawniej Krasnowodsk) w Turkmenistanie i do Aktau w Kazachstanie.

Prom do Turkmenbaszy teoretycznie pływa codziennie. Zdarzają się jednak dni, że prom w ogóle nie wypływa bowiem nie zebrała się dostateczna ilość ładunku lub jest sztormowa pogoda. Czas przejazdu wynosi ok. 12-14 godzin – zależnie od pogody.

http://www.acsc.az/en/

Prom do Aktau pływa nieregularnie. Uzależnione jest od tego kiedy zbierze się dostateczna ilość ładunku. Czas przejazdu wynosi ok. 18-20 godzin – zależnie od pogody.

http://www.acsc.az/en/pages/225