Noclegi

W epoce postsowieckiej ilość miejsc noclegowych radykalnie się zwiększyła. Oprócz Baku najwięcej obiektów noclegowych pojawiło się w terenach górskich. W centralnej, równinno-stepowej, części kraju, która jest znacznie mniej atrakcyjna turystycznie, ilość miejsc noclegowych nadal jest nieduża. Wśród powstałych hoteli dużą część stanowią hotele pięciogwiazdkowe – na Kaukazie Azerbejdżan posiada zdecydowanie najwięcej hoteli tej klasy. Najdroższym miejscem dla noclegu jest Baku, które jest najdroższym miastem regionu. Jeśli podróżujemy w 2-3 osoby dobrą alternatywą dla szukających taniego noclegu w Baku jest wynajęcie mieszkania.

Na prowincji, oprócz hoteli i pensjonatów, często można spotkać ośrodki wypoczynkowe, które występują pod nazwą İstirahət Mərkəzi lub İstirahət Zonası. W większości przypadków są to różnego rodzaju domki, od w pełni wyposażonych bungalowów czy willi w najdroższej wersji, do prostych drewnianych domków. Szczególnie dużo takich ośrodków znajduje się w Nabran, Pirquli i okolicach Masallı.

Osobną kategorię stanowią ośrodki (centra) olimpijskie znajdujące się w większości administracyjnych centrów rejonów, występujące z reguły pod nazwą Olimpiya İdman Kompleksi. Oprócz obiektów sportowych praktycznie w każdym z nich znajdują się miejsca noclegowe, z których można skorzystać, pod warunkiem że nie odbywają się tam akurat zawody i miejsca noclegowe nie są zajęte przez sportowców. 

Powoli zaczyna się rozwijać agroturystyka, przede wszystkim w rejonach górskich jak np. Şəki, Qax, Qəbələ, İsmayıllı, Quba, Qusar. W Azerbejdżanie termin agroturystyka zaczął być upowszechniany dopiero w ostatnich latach. Dawniej agroturystyka występowała np. pod takimi nazwami jak turystyka wiejska czy zielona turystyka.