Muzyka rozrywkowa lat 50.

Rəşid Behbudov (1915-1989)

Rəşid Behbudov

Najbardziej znany azerbejdżański piosenkarz tego okresu. Urodzony w Tbilisi, już w dzieciństwie występował w zespołach dziecięcych i grał w gruzińskich filmach. Pracował w erewańskiej orkiestrze jazzowej w Armenii. W 1943 r. przeniósł się do Baku, gdzie zagrał główną rolę w filmie Arşın mal Alan (w wolnym tłumaczeniu – Kupujący towar na arszyny / Handlarz tkanin), od której nastąpił wzlot jego kariery. Występował z koncertami w krajach Europy, Azji, Ameryki Łacińskiej. Wykonywał piosenki w różnych językach. Głównym autorem jego utworów i doskonałym akompaniatorem był azerbejdżański kompozytor Tofiq Quliyev, z którym dobrze się uzupełniali. Przyjaźnił się z największą gwiazdą kina indyjskiego Radż Kapurem (Raj Kapoor). W Związku Radzieckim przebojem była jego piosenka Я встретил девушку (Spotkałem dziewczynę). Wykonywana przez niego piosenka В этом городе (W tym mieście) jest zapewne najpopularniejszą piosenką o Baku.

Rəşid Behbudov
Rəşid Behbudov – Azərbaycanım. Wstawiony na YouTube przez Azerbaycan Medeniyyeti.
Rəşid Behbudov – Я Встретил Девушку/Yanağında Xal. Strona Cтарый Баку na Facebooku.
Rəşid Behbudov – В этом городе. Wstawione na video.az przez Video Machine.
Rəşid Behbudov – Payızım. Wstawiony na YouTube przez Savalanmusic.

Miłośnikiem Rəşida Behbudova był Czesław Wydrzycki, młody mieszkaniec kresowej wsi Stare Wasiliszki, znajdującej się na terenach wcielonych po 1945 r. do Związku Radzieckiego. Po wyemigrowaniu z rodziną do Polski w 1958 r. przyjmie on pseudonim artystyczny Niemen i stanie się jednym z najbardziej znanych polskich piosenkarzy. Zapewne pod wpływem twórczości Rəşida Behbudova powstała piosenka Niemena Allilah.

Czesław Niemen – Allilah. Wstawiony na YouTube przez Agencja Muzyczna Polskiego Radia.

Tofiq Quliyev (1917-2000)

Tofiq Quliyev

Urodzony w Baku kompozytor, dyrygent i pianista. Jeden z najbardziej znanych autorów muzyki popularnej. Twórca wielu szeroko znanych piosenek. Napisał również muzykę do wielu tekstów poetyckich azerbejdżańskich i rosyjskich poetów, tworzył muzykę filmową.

Tofiq Quliyev – Qaytağı. Wstawiony na YouTube przez plovlog.
Tofiq Quliyev – Estrada miniatürü. Wstawiony na YouTube przez Javid Karimbayli.
Tofiq Quliyev – Estrada miniatürü. Wstawiony na YouTube przez Javid Karimbayli.
Tofiq Quliyev – Badamlı. Wstawiony na YouTube przez Tebriz Camaloglu Official.