Muzyka poważna

Üzeyir Hacıbəyov (1885-1948)

Üzeyir Hacıbəyov

Klasyk azerbejdżańskiej kultury muzycznej. Skomponował melodię do hymnu państwowego Azerbejdżanu. Twórca pierwszego w świecie muzułmańskim narodowego teatru muzycznego, pierwszych oper z których najbardziej znana jest Leyli və Məcnun (Lejli i Medżnun) i operetek. Dokonał przełomu w muzyce azerbejdżańskiej. Jako pierwszy zaczął tworzyć muzykę poważną europejskiego typu, z wyraźnie zaznaczonymi motywami tradycyjnej azerbejdżańskiej muzyki. Autor popularnej operetki Arşın mal alan (w wolnym tłumaczeniu – Kupujący towar na arszyny / Handlarz tkanin).

Üzeyir Hacıbəyov – Arazbarı. Wstawiony na YouTube przez AZTV.
Fragment filmu Arşın mal Alan na motywach operetki Üzeyira Hacıbəyova. Wstawiony na YouTube przez International Museum of Azerbaijan.
Fidan Hacıyeva aria z operetki Arşın mal alan Üzeyira Hacıbəyova. Wstawiony na YouTube przez MIlqar.

Müslüm Maqomayev (Muslim Magomajew) (1885-1937)

Müslüm Maqomayev

Dziadek znanego piosenkarza Muslima Magomajewa. Znany kompozytor, autor oper, spektakli dramatycznych, muzyki orkiestrowej i filmowej. Podobnie jak Üzeyir Hacıbəyov brał udział w tworzeniu azerbejdżańskiego teatru muzycznego.

Qara Qarayev (1918-1982)

Qara Qarayev

Kompozytor, który wniósł znaczący wkład we współczesną azerbejdżańską muzykę poważną. Położył bardzo duże zasługi w rozwoju muzyki symfonicznej, baletu, muzyki kameralno-instrumentalnej i kinowej. Rozszerzył tematyczne ramy azerbejdżańskiej muzyki poważnej, niejednokrotnie sięgając do muzycznego folkloru innych krajów, lecz w wykorzystywanych tematach czuć jego indywidualny styl. Do jego dzieł należą m.in. Alban rapsodiyası (Albańska rapsodia), balet Yeddi gözəl (Siedem Piękności).

Qara Qarayev – balet Yeddi gözəl. Wstawiony na YouTube przez Allison Kach.
Qara Qarayev – balet İldırımlı yollarla. Wstawiony na YouTube przez Emil Eyvazlı.

Fikrət Əmirov (1922-1984)

Fikrət Əmirov

Jeden z najbardziej znanych azerbejdżańskich kompozytorów, autor oper, baletów, symfonii i symfonicznych muğamów. Dorastał w atmosferze muzyki Azerbejdżanu. Jego ojciec był znanym muzykiem, grającym na tradycyjnym instrumencie strunowym tar, oraz kompozytorem. W muzyce Fikrəta Əmirova można rozpoznać elementy folklorystyczne. Sam kompozytor prowadził badania folklorystyczne przed rozpoczęciem pisania swych utworów. Do jego najbardziej znanych utworów symfonicznych należą Şur, Kürd Ovşarı, Azərbaycan kapriççosu (Azerbejdżańskie capriccio), Gülüstan-Bayatı-Şiraz. Najbardziej znane balety jego autorstwa to Nəsimi dastanı (Dastan o Nasimi) i przede wszystkim Min bir gecə (Tysiąc i jedna noc), na motywach Księgi tysiąca i jednej nocy.

Fikrət Əmirov balet Min bir gecə. Wstawiony na YouTube przez ilham BARKHUDAR.
Fikrət Əmirov balet Nəsimi dastanı. Wstawiony na YouTube przez ilham BARKHUDAR.
Fikrət Əmirov Kürd Ovşarı. Wstawiony na YouTube przez Anar Aliyev.

Fərhad Bədəlbəyli

Fərhad Bədəlbəyli

Kompozytor i znany pianista. Uczestnik wielu międzynarodowych konkursów. Zdobył m. in. główną nagrodę na międzynarodowym konkursie w Lizbonie w 1968 r. W jego bardzo dużym repertuarze jest muzyka różnych stylów i epok, zarówno europejska jak i azerbejdżańska.

Fərhad Bədəlbəyli Dəniz. Wstawiony na YouTube przez Emil Gafarov.
Fərhad Bədəlbəyli Ave Maria. Wstawiony na YouTube przez Azad1951.