Naftalan
Miejscowość Naftalan jest widoczną z daleka oazą zieleni, wśród otaczających ją bezleśnych przedgórzy Małego Kaukazu. Naftalan stał się szeroko znany dzięki występującemu tutaj unikalnemu rodzajowi nafty o leczniczych właściwościach, nazywanej naftalan – stąd wzięła się nazwa miejscowości. To jedyne tego rodzaju miejsce w świecie.
Legenda o jej odkryciu opowiada, że pewnego razu przez miejsce gdzie znajduje się dziś Naftalan przechodziła karawana, w której znajdował się chory wielbłąd. Całe pokryte strupami zwierzę nie miało siły iść dalej i położyło się na ziemi w kałuży tłustej cieczy. Kiedy po pewnym czasie karawana powracała tą samą drogą, zdumiony poganiacz zobaczył tego wielbłąda w doskonałym zdrowiu, z piękną sierścią. Poganiacz podejrzewając, że wypływająca z ziemi owa tłusta ciecz ma uzdrawiające właściwości, sam zanurzył w kałuży swe chore, poskręcane przez reumatyzm nogi. Ponieważ od razu poczuł ulgę powtórzył ten zabieg kilkakrotnie i ból ustąpił. Na wieść o tym wydarzeniu zaczęły do tego miejsca ciągnąć rzesze chorych i kalek.
W średniowieczu naftę nazywano górskim olejem. Słynny poeta Nizami Gəncəvi, opisywał w jednym ze swych poematów jak troskliwa żona leczyła górskim olejem swego męża, zranionego na polowaniu. Pisał on również karawanach wielbłądów, objuczonych burdiukami (skórzanymi workami) napełnionych owym górskim olejem.
Na większą skalę do eksploatacji naftalanu przystąpiono w końcu XIX wieku. Koncesję na jego wydobycie otrzymał niemiecki przemysłowiec Jäger. Produkował on „maść Jägera”, której skład i receptura pozostawały w tajemnicy. W armii austrowęgierskiej żołnierze otrzymywali tą maść na rany, odmrożenia, bóle stawów i inne dolegliwości. W Niemczech powstały dwa towarzystwa akcyjne produkujące różne preparaty z naftalanu – Magdeburg Naftalan i Dresdner Naftalan. Maść naftalanowa zdobyła taki rozgłos za granicą, że wwożono ją do Imperium Rosyjskiego jako „cudowny niemiecki lek”.
W 1935 r. zaczęto tu tworzyć uzdrowisko, które w czasach sowieckich było szeroko znane. Zbudowano wtedy nawet obecnie nieczynne lotnisko. Naftalan posiadał połączenia lotnicze z miastami Związku Radzieckiego. Przyjeżdżali do niego wówczas również kuracjusze z krajów Europy Wschodniej. Wysadzono wtedy tysiące sosen, które dziś są przyrodniczym walorem Naftalanu.
Z rozpadem Związku Radzieckiego rozpoczęła się zapaść Naftalanu. Większość sanatoriów zamknięto. W niektórych rozmieszczono azerbejdżańskich uciekinierów z Armenii i z terenów Azerbejdżanu okupowanych przez Armenię. Radykalnie zmniejszyła się ilość przybywających do niego kuracjuszy.
Pierwszym zwiastunem odrodzenia uzdrowiska było otwarcie w 2011 r. pięciogwiazdkowego Hotel & Spa Chinar, będącego dziś wizytówką Naftalanu. Obecnie w Naftalanie jest już kilka pięciogwiazdkowych hoteli uzdrowiskowych. Miasteczko jest przebudowywane, powstały też nowe sanatoria. Znów przybywają tutaj zagraniczni kuracjusze.
Naftalanowa nafta, powszechnie zwana naftalanem, posiada unikalne lecznicze właściwości. Jest to gęsta, czarnobrunatna ciecz ze swoistym zapachem. Naftalan ma skomplikowany skład chemiczny i jest naftą z małą ilością siarki, bez parafiny, która prawie nie posiada lekkich frakcji ropy naftowej. Ma właściwości przeciwzapalne, znieczulające, stymulujące, rozszerza naczynia. Sprzyja podwyższeniu metabolizmu, przyspiesza proces gojenia ran, stymuluje wytwarzanie hormonów kory nadnercza, okazuje działanie antybakteryjne.
U chorych w procesie leczenia obserwuje się podwyższenie ilości hemoglobiny i erytrocytów we krwi. Naftalan sprzyja bardziej wolnemu krzepnięciu krwi. Leczenie odbywa się w specjalnych wannach, gdzie przyjmuje się kąpiele w podgrzanym naftalanie, którego temperatura wynosi 37-38°С. Czas przyjmowania jednej wanny wynosi 8-10 minut.
Strona hotelu Garabagh Resort & Spa
Qalaaltı
Nieduża wioska Qalaaltı leży u podnóża masywu Wielkiego Kaukazu, niedaleko od miasteczka Siyəzən. W 1969 r. wśród lasów powyżej wioski zlokalizowano siedem źródeł leczniczej wody mineralnej. Jej skład chemiczny jest podobny do szeroko znanej wody Naftusia z Truskawca. I podobnie jak w Truskawcu tą wodę należy pić na miejscu, bowiem w czasie transportu traci ona swoje właściwości lecznicze.
W czasach sowieckich powstało tutaj sanatorium, które oferowało spartańskie warunki kuracjuszom. Po rozpadzie Związku Radzieckiego jego wyposażenie stawało się coraz bardziej przestarzale. W 2015 r. na jego miejscu otwarto Qalaalti Hotel & Spa, pięciogwiazdkowy hotel uzdrowiskowy. Znajduje się tu centrum diagnostyczno-medyczne. Budynek hotelu ma oryginalną architekturę, cały kompleks jest bardzo ładnie położony.
Qəbələ
Rejon Qəbələ to jedne z najpiękniejszych okolic północnego Azerbejdżanu. Znajdziemy tu piękne lasy, wysokie góry, rwące górskie rzeki. W tym rejonie znajduje się hotel uzdrowiskowy Chenot Palace Health Wellness Hotel. Henri Chenot to znana marka welness i Spa. Grupa Henri Chenot działa w różnych krajach na całym świecie. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w dziedzinie odnowy biologicznej, estetyki, odżywiania, fitness i kosmetyki. Zabiegi z wykorzystaniem metody stworzonej przez francuskiego lekarza Henri Chenota to kombinacja chińskiej medycyny i zachodnich osiągnięć naukowych.
Strona Chenot Palace Health Wellness Hotel
Haftoni
Położona na południowo-wschodnim Azerbejdżanu część kraju obejmująca Góry Tałyskie (Talış dağları), oraz niziny leżące między nimi i Morzem Kaspijskim, jest znana ze swej unikalnej przyrody. Zachowały się tu relikty roślinności okresu trzeciorzędu. Dzięki subtropikalnemu klimatowi na nizinach i w przedgórzach Gór Tałyskich rosną owoce cytrusowe, fejhoa (Akka Sellowa), ryż, herbata, drzewa laurowe. Niedaleko Lənkəran, głównego miasta tego regionu, położona jest wioska Haftoni, gdzie znajdują się lecznicze gorące źródła. W 1958 r. utworzono tu sanatorium, które po rozpadzie Związku Radzieckiego przyszło w zupełne zapuszczenie. Na miejscu dawnego sanatorium zbudowano otwarty w 2018 r. pięciogwiazdkowy hotel uzdrowiskowy Lankaran Springs Wellness Resort.
Woda z gorących źródeł pomaga w leczeniu chorób układu pokarmowego, nerek, dróg moczowych. Kąpiele pomagają w chorobach układu krążenia, układu nerwowego, skóry, układu hormonalnego, układu mięśniowo-szkieletowego.